Medycyna estetyczna
Osocze (PRP) i fibryna (I-PRF)
Osocze (PRP) i fibryna (I-PRF)
PRP (Platelet Rich Plasma) i I-PRF (Injectable Platelet Rich Fibrin) to krwiopochodne materiały autologiczne, pozyskiwane z krwi własnej pacjenta. Stanowią koncentraty płytkowe mające szereg czynników przyspieszających angiogenezę, czyli powstawanie nowych naczyń krwionośnych i budowę nowych komórek. Preparaty te doskonale sprawdzają się w ramach zabiegów regeneracji i rewitalizacji skóry oraz w celu opóźnienia procesu jej starzenia.
Osocze bogatopłytkowe (PRP) to preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, który jak sama nazwa wskazuje, jest bogaty w płytki krwi. Podany w postaci iniekcji śródskórnych, uwalnia natychmiast duże stężenia czynników wzrostu, które wspomagają namnażanie komórek macierzystych i pobudzają fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu. Osocze bogatopłytkowe -zabieg nazywany wampirzym liftingiem, cieszy się rosnącą popularnością, gdyż w naturalny sposób przyśpiesza proces naprawy i regeneracji skóry, powodując jej szybkie napięcie, zagęszczenie, wyrównanie kolorytu, a przez to odmłodzenie. Przynosi też bardzo dobre efekty przy problemach z wypadaniem włosów i łysieniem.
Fibryna bogatopłytkowa (PRF) natomiast różni się składem od osocza bogatopłytkowego. Jest koncentratem płytek krwi, leukocytów, fibryny oraz komórek macierzystych i czynników wzrostu. Przez to, że proces odwirowywania krwi jest inny- wolniejszy -odseparowujemy frakcję, która znacząco różni się od PRP formą, składem komórkowym oraz długością uwalniania czynników wzrostu do tkanki. Fibryna sprawia, że po podaniu do tkanek substancja staje się trójwymiarowa, a w jej przestrzeni umiejscowione są płytki krwi, krwinki białe oraz komórki macierzyste. Taka usieciowana budowa preparatu powoduje, że te same płytki krwi, które również są zawarte w osoczu bogatopłytkowym, tutaj uwalniają czynniki wzrostu znacznie wolniej. Dzięki temu efekty terapeutyczne są lepsze i dłużej się utrzymują. Fibryna znajduje zastosowanie w przypadku głębszych zmarszczek, blizn i zapadniętej skóry, jest też polecana do regeneracji skóry pod oczami.
Warto wiedzieć, że coraz częściej wykonuje się zabieg z użyciem obydwu preparatów, co pozwala na kompleksową regenerację skóry.
Wskazania do zabiegów:
Osocze bogatopłytkowe:
- Drobne zmarszczki, słabo napięta skóra, z widocznymi oznakami starzenia i niejednolitym kolorycie,
- Intensywna, jednoczesna regeneracja kilku obszarów ciała,
- Skóra pozbawiana blasku, wymagająca rewitalizacji,
- Łysienie typu męskiego (androgenowe).
Fibryna bogatopłytkowa:
- Zapadnięta skóra z jednoczesnym ubytkiem tkanek,
- Ewidentne oznaki starzenia: bruzdy, kurze łapki, głębokie zmarszczki oraz fałdy,
- Regeneracja i wypełnianie blizn po trądziku.
Sam zabieg trwa ok. 40 minut, wraz z konsultacją zabiegową.
Jak wygląda zabieg osoczem bogatopłytkowym?
Zabieg niezależnie czy podajemy osoczę bogatopłytkowe czy fibrynę bogatopłytkową podzielić możemy na 3 zasadnicze etapy:
- Pobranie krwi – krew pobierana jest zazwyczaj z żyły w zgięciu łokciowym 8-16ml (1-2 próbówki),
- Odwirowanie krwi w specjalnej wirówce w celu otrzymania odpowiedniego koncentratu. W zależności czy regeneracja odbywać się będzie przy pomocy, osocza czy fibryny czy obu jednocześnie,
- Podanie osocza lub fibryny iniekcyjnie do tkanki podskórnej za pomocą mezoterapii.
Dla uzyskania zadowalających efektów zaleca się wykonanie serii zabiegów od 3 do 5 w odstępie 3 tygodniowym.Finalny efekt widoczny jest po ostatniej iniekcji. Łączenie terapii osoczem oraz fibryną bogatopłytkową nie tylko potęguje efekty wygładzenia skóry, ale również wydłuża ich trwałość. Rekomenduje się również zabiegi przypominające co 6 miesięcy.
EFEKTY PO ZABIEGU:
- wygładzenie zmarszczek
- zniwelowanie łysienia skóry
- poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry
- rewitalizacja skóry, nawilżenie i odzyskanie sprężystości
- wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry
- przyspieszony proces gojenia po zabiegach medycyny estetycznej np.laseroterapii
- poprawa ukrwienia skóry
- remodeling włókien kolagenowych
Przeciwwskazania:
- ciąża oraz laktacja
- choroby autoimmunologiczne
- choroba nowotworowa
- zaburzenia krzepliwości krwi
- choroby przebiegające z zaburzeniami funkcji lub liczby płytek krwi
- choroby krwi
- aktywna opryszczka lub inne zakażenia skóry
Zalecenia pozabiegowe:
Bezpośrednio po zabiegu nie stosować masaży, nie używając szorstkich ręczników. Przez kilka dni nie stosować kremów, nie pić alkoholu, nie korzystać z sauny i solarium.